Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Amerika Hakkında

Amerika, 310 milyon nüfusu ile Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın en kalabalık ülkesidir. Amerika 50 eyalet ve bir bölgeden oluşur. Türkler tarafından tercih edilen eyaletlerden birisi olan ve Büyük Okyanus kıyısında uzanan California nüfus olarak en kalabalık eyalettir. İkinci kalabalık eyalet ise gene Türklerin çok tercih ettiği ve dünyanın en büyük liman kentinin bulunduğu New York’tur. Ülkenin en çok nüfusu olan şehirleri sırasıyla New York, Los Angeles, Chicago ve Philadelphia’dır. Yaklaşık 650.000 nüfusu ile ana kent olarak planlanarak inşa edilen Washington DC ise Amerika’nın başkentidir.

Yönetim Sistemi: Amerika, 50 eyaletten meydana gelen ve merkezi “District of Columbia” olan federal bir birliktir. Ulusal hükümetin yönetimini ve ana hatlarını Anayasa belirler. Amerika federal birliğini oluşturan her eyaletin kendi anayasası ve hükümeti vardır. Hükümetleri halk kurar. Her eyalet yönetim bakımından şehir, kasaba ve köylere ayrılmıştır.Federal hükümetle yönetilirler.Anayasa, hükümetin yetkilerini üçe ayırmıştır: Başında Başkan olan yürütme, yasama ve başta “Yüksek Mahkeme” olmak üzere yargı. Anayasa, yetkileri sınırlar ve birinin diğerine göre fazla yetki sahibi olmasını engeller. Yürütme görevi Valiye aittir. Federal Hükümetin başkanı 4 yıllık süreler içinde seçilir, beğenilen ve oylanan başkanlar görevde bir 4 yıllık dönem daha kalabilir. Başkanın Amerika doğumlu ve en az 35 yaşında olması gerekmektedir.

 

İklimi: Yüz ölçümü açısından oldukça büyük olduğu için Amerika’da hemen hemen tüm iklim tiplerine rastlamak mümkündür. Özellikle güney kıyılarında oldukça sıcak iklim, iç bölgelerde ise karasal iklim hakimdir. Örneğin, kışın New York, Boston, Chicago gibi büyük şehirler oldukça soğuk ve karlı geçerken Miami, Los Angeles, San Diego gibi şehirlerde hiç kar yağmaz ve yazın sıcaklıklar 50 derecelere kadar çıkabilir.

 

Popüler Şehirleri

 

Boston : Amerika'ya gelenler için ilk ziyaret edilecek yerlerinden biridir. 50’yi aşkın üniversiteyi bünyesinde barındırır ve dünyanın da en büyük akademik merkezlerinden biridir. Hareketli ve sosyal, kültürel, ticari etkinlikler imkanı sunan bu cazip şehirde,yapacak çok şey bulunur.

Şehri gezip etrafı görmek için yaya ya da otobüs veya trenleri de kullanabilirsiniz. Boston’un metro sistemi “T" sizi şehrin merkezine, Harward Square’e Wharf müzesine, Boston Tea Party Ship, Symphony’ye ve diğer gezilebilecek mekanlara bağlar. Doğu sahili taraflarına (4 saatten az bir sürede) New York, Washington, DC ve Atlantik Okyanusu sahilleri de dahil olarak otobüs veya trenle kolaylıkla ulaşılabilir..

New York : New York, dünyanın en canlı şehirlerinden biridir. ABD’nin finans, iletişim ve kültür merkezidir. Burada harika bir kültürel etkinlik ve kuruluş, eğitim kaynakları, eğlence, spor etkinlikleri ve etnik mahalle çeşitliliği bulabilirsiniz.  Ayrıca dünyaca ünlü restoranlar, pazarlar ve düşünebileceğiniz her türlü mağaza vardır. 

San Diego : Amerika’nın 6. Büyük şehridir. San Diego, modern,hareketli ve kozmopolit bir şehrin kültürel yaşamını her boyutuyla sunup, Kaliforniya’nın sahilleri, ormanları ve dağ beldelerine de yakınlığıyla bilinir. San Diego, içinde barındırdığı Kaliforniya Üniversitesi Salt Enstitüsü ve San Diego Devlet Üniversitesini de içeren birinci sınıf akademik ve araştırma kurumlarıyla tüm dünyada tanınır.

 

Los Angeles : Los Angeles 1988 nüfus sayımına göre, 3.402.342 nüfusu ile ikinci büyük şehirdir.Meksika’daki Tijuana ve Las Vegas’a yakındır.Sık bulunan mağazalar, restoranlar ve kültürel bölgelerle birlikte dünyaca ünlü hayvanat bahçesi ve sea World’ü de size sunmaktadır.

 

San Francisco : San Francisco’nun ünlü tepeleri, Pasifik Okyanusu ve san Francisco koyu arasında uzanır. Okyanusu, şehrin tepelerini ve koy bölgesine has ilgi çeken Viktoria tarzı mimarisinin harika manzaralarını görebilirsiniz. Ilıman bir iklim, hareketli ve üstün bir kültürel hayat, dünya mutfaklarından yemekler ve hoş bir yaşam tarzı vardır. Körfezin ucundaki sausolito’yu gezebilir, ünlü Golden Gate köprüsünden geçebilir, Alcatraz’a gemiyle gidebilir ya da Çin mahallesinde yemek yiyebilirsiniz.

 

California :2004 yılı nüfus sayımlarına göre, 35.893.799 kişilik nüfusa sahip olan Kaliforniya'yı, 20.851.820 kişi ile Teksas, 18.976.457 kişi ile New York ve 15.982.378 kişi ile Florida izler.Upuzun sahilleri, ılıman iklimi ve bol miktarda eğlence yerleriyle bilinir.Anayasanın değiştirilemez kurallarından biri, burda eğitime %40 pay ayrılması olduğu için kısa zamanda eğitim konusunda yol alınan eyaletlerinden biridir.

Washington : Ülkenin başkenti Washington, yaklaşık 637.000 nüfusa sahiptir. Ülkenin başkenti olarak özel bir şekilde planlanıp inşa edilmiştir. 

Amerika'da Eğitim Almanın Faydaları
Amerika dünyanın en gözde ülkelerinden biri olduğu ve birçok eğitim kolaylığı sunduğu için uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen bölgelerin başında gelir. ABD, aynı zamanda tüm dünyadan insanların en çok merak ettiği, en çok ziyaret etmeyi istediği bir ülkedir. Bu nedenle turizm potansiyeli açısından da dünyanın en çok tercih edilen ülkesidir. Amerika’da aldığınız eğitim sürecinde farklı dil, din ve kültürlerden birçok insanla tanışırsınız. Böylece hem unutulmaz deneyimler edinmiş hem de ufkunuzu genişletmiş olursunuz.

Amerika ulusal öğrencilerinden sonra uluslararası öğrenciler için de birçok eğitim imkanı sunar. Son teknolojiyle oluşturulmuş okul ve kampüs ortamında eğitim almak ve yine son öğretim metodlarının kullanıldığı derslerde İngilizce öğrenmek öğrenciler için  oldukça idealdir. Okul ve sınıf ortamında alınan eğitim dışında eğlence mekanlarının ve gezilecek yerlerin çok olması öğrencilerin sıkılmadan eğitimlerini tamamlaması; hatta eğitim alırken aynı zamanda eğlenmesi demektir. Öğrenciler, ülkedeki farklılıkları tanımaya çalışırken sıkılacak zaman bulamaz.

ABD'de dil eğitimi sonrasında akademik kariyer düşünüyorsanız, onbinlerce eğitim kurumu içinden yüzlerce program arasından mutlaka size uyan bir eğitim dalı bulursunuz. Seçtiğiniz üniversite ya da kolejleri gezerek görme imkanına sahip olursunuz.

Amerika'da eğitimi tercih etmek için başlıca sebepler:

  • Kampüs ortamı sağlayan okullar
  • Son teknoloji kullanılan sınıflar ve eğitim metodları
  • Her kişinin tercihlerine göre eğlenme ve gezme fırsatı
  • Ulaşım kolaylığı sayesinde gittiğiniz şehir dışında birçok şehri gezme imkanı
  • İsterseniz güney kıyılarında sıcak hava koşullarında denizin ve kumun tadını çıkararak; isterseniz iç bölgelerde kışın ve kayak yapmanın tadını çıkararak eğitim imkanı
  • Dünya’nın gözde şehirlerini ve yapılarını ziyaret edebilme fırsatı
  • Ülkenin her bölgesinde bulunan eğlence parklarında doyasıya eğlenme imkanı
  • Farklı kültürlerden insanlarla tanışma imkanı
  • Vize bitiş tarihinden sonra 28 gün ülkede kalıp gezme fırsatı

 

Amerika'da Masraflar

Okul Masrafları

Amerika’da eğitim ücretleri okuldan okula değişir. Okula ödediğiniz ücret haricinde alınacak ders kitapları gibi okulla ilgili diğer masrafları da düşünmelisiniz. Bir akademik yıl için yapacağınız okul masrafı da çok değişkendir. Fakat bir rakam telaffuz etmek gerekirse, 10 bin dolar ile 50 bin dolar arasında değişen bir rakamdan bahsedilebilir. Bununla ilgili en güvenilir bilgiyi Justabroad ile doğrudan irtibata geçerek elde edebilirsiniz.

Yaşam Masrafları

Amerika’da alınan eğitim sırasında okul dışındaki harcamalar da haliyle kişiden kişiye göre değişir. Ortalama olarak okul masrafları hariç her akademik yıl için en az 6000 dolarlık bir harcama beklenir.Bu rakam kişiden kişiye olduğu kadar okulun bulunduğu şehir ve bölgelere göre de farklılıklar gösterir.

Gizli Masraflar

Gizli masraflar, Amerika’daki eğitiminiz sırasında beklenmeyen hallerde ortaya çıkan ve ilk anda akla gelmeyen masrafları içerir. Sağlık sorunları için ayrılması gereken miktar, döviz kurlarında meydana gelen değişikliklerin etkisi, tatillerde yurdu ziyaret etme masrafları, araba almak gerektiğinde çıkabilecek sigorta gibi ekstra masraflar unutulmamalı ve mali planlamalar yapılırken kesinlikle hesaplanmalıdır

 

Amerika'da Ulaşım

Ülke içinde otobüs, tren ya da uçak ile rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Her türlü bütçeye göre ulaşım imkanı sunar. Kısa mesafeli yolculuklarda otobüs; uzun mesafeli yolculuklarda ise tren ya da uçak tercih edilmesi önerilir.

Otobüs ile ulaşım diğer ulaşım yöntemlerine göre daha uzun sürer. Ancak, öğrenciler için cazip fiyatlar sunması ve yolculuk sırasında etrafı izleyebilme imkanı olması nedeniyle otobüs yolculuğu tercih edilebilir.

Tren ile şehirlerarası kullanılan tek bir demiryolu mevcuttur ve tek olmasından dolayı biraz pahalı olmasına karşılık pencereden bakarak doğayı, şehirlerin arka planını, ülkelerin insan manzaralarını izlemek isterseniz önerilen bir ulaşım şeklidir. Biletlerinizi internet üzerinden alabilirsiniz ve siteye üyeliğiniz varsa avantajlı bilet fiyatlarından da faydalanabilirsiniz.

Ayağınızın yerden kesilmesini istiyorsanız; Uçakla yolculuk maliyeti otobüs fiyatları kadar ucuz olmayacaktır belki ama varmanız gereken yere daha hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Uçakla ulaşım konusunda çeşitli internet sitelerini araştırıp, kesenize uygun tek seferlik bile olsa bilet bulabilirsiniz.

Tüm bu ulaşım yöntemleri dışında, arkadaşlarınızla ortak araba da kiralayabilirsiniz, yurtdışında Türk ehliyetiniz 6 ay süre ile kullanılmaktadır.  Yine de şunu da belirtmek gerekir ki eğer 25 yaşından küçükseniz her işletmeden araba kiralamayabilirsiniz. Kiralasanız bile fazladan para ödemeniz gerekebilir.

 

Amerika'da Gezilecek Yerler

Times Square

7. Sokağın ve 42. Caddenin kesişmesinden oluşmuş meşhur bir caddedir. Coğrafi olarak şehrin kalbi olduğu gibi manevi olarak da şehrin kalbi olarak kabul edilir. 1904 yılının yılbaşı akşamı, Times Meydanına adını veren New York Times'ın meydandaki yeni binalarına taşınmasının havai fişeklerle kutlanmasıyla yeni bir gelenek başladı ve her yıl yılbaşı bu meydanda havai fişeklerle kutlanmaya başladı. Bu gelenek hala devam etmektedir. Her yıl meydandaki binlerce kişilik kalabalık yeni yılı gösteren meşhur ışıklı topun inişini seyreder.

Las Vegas

ABD'nin Nevada eyaletindeki Mojave Çölü üzerinde kurulu, kumar ve eğlence yerleriyle ünlü bir kent. Las Vegas muhteşem şovları ve kumarhaneleriyle gidenleri büyüler. 

Memorial Park, Washington, D.C.

Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti olup, D.C. kısaltmasının açılımı "District of Columbia" (Kolumbiya Bölgesi)'dir. Maryland ve Virginia eyaletlerinin arasındadır. Kendi başına bir eyalet değildir ve hiçbir eyaletin sınırları içinde yer almaz. 

Disney Land

''Bu herkese mutluluk veren yere hoş geldiniz... Disneyland sizin yeriniz. Burada hatıralarınızda yer eden güzellikleri ve geleceğin getireceği değişimleri görebilirsiniz. Disneyland hayallere, geleceğin gerçeklerine ve Amerika'yı Amerika yapan değerlere adanmıştır. Bu hayaller dünyanın eğlence ve güzelliklerini yaratacaktır." Walt Disney, yani Miki'yi, Donald Duck'ı, Gufi'yi ve daha binlerce çizgi roman karakterinin ortaya çıkarılmasını sağlayan kişi, işte böyle tanımlıyor, dünyanın en büyük eğlence imparatorluğunu... Disneyland, Walt Disney'in aileleri bir araya getirme düşlerinin en önemli adımlarından biriydi. Dünyanın bir çok yerinde sonradan açılan eğlence parkları belki ondan daha büyük ve ihtişamlıdır ama, hepsi buradan esinlenmiştir ve Walt Disney'in yürüdüğü bu yollardan geçerek oluşturulmuştur. 

Fisherman’s Wharf ve Golden Gate San Francisco

Fisherman Limanı'ndan San Francisco yakınındaki ada ve yarımadalara, Sausalito ve Tiburon'a vapurlar çalışır. Her gün işe gidip gelenlerin haricinde yabancı ziyaretçiler de vapurları kullanmaktadır. Ünlü Golden Gate Köprüsü ve şehir, körfezin hiç dinmeyen sisleri içinde bir görünüp bir kaybolur.

Golden Gate Köprüsü, San Francisco

Körfezin kuzey ve güney yakasını birleştirir. Hizmete 1937'de giren kızıl renkli çelik köprü, film endüstrisi sayesinde bütün dünyanın tanıdığı bir imge oldu, dolayısıyla turistler için de en güzel hatıra fotoğrafı yeridir

Smoky Mountain National Parkı

Tennessee ve Kuzey Karolina arasında olan ve bitki ve hayvan yaşamı, antik dağların güzelliği ve sahip olduğu kültürel özellikleriyle Amerika'nın en çok ziyaret edilen ulusal parkıdır. 2009 yılında parkın parkın 75. yıldönümü kutlandı.

San Antonio

Türkiye’de televizyon tek kanallıyken sürekli izlediğimiz kovboy fimlerinden ve özellikle ‘Sueellen’li Ceyar’lı Dallas dizisinden tanıdığımız Teksas’a hiç benzemez. Bu farklı şehir, Amerika’dan çok Meksika’da olduğunuzu hissettirir. Yöreye Tex-Mex adı verilen karma bir kültür yapısı hakimdir. Özellikle yemeklerin tanımında kullanılmakta ve de küçük kasaba görünümüne karşın 2 milyonluk bir nüfusu barındıran şehirde hayat sakin bir şekilde akmaktadır. Kimse bir yerlere koşmuyor, telaş etmiyor, gevşeklik tüm şehri etkisi altına almıştır. Bu yavaşlıktan yola çıkarak içinde bulundukları zaman dilimini ‘San Antonio Standard Time’ olarak adlandırıyorlar. Tarifsiz güzellikteki yemekleri, müzikten plastik sanatlara kadar her detayı Meksika’yı çağrıştıran müze ve eğlence parklarıyla San Antonio çok çekicidir. Kanıtı da, şehri her yıl ziyaret eden 5 milyonu aşkın turist.

Metropolitan Müzesi, NY

Tüm gününüzü müzeyi gezerek geçireceksiniz ama buna kesinlikle değeceğini göreceksiniz. Müzede 1870'den bu yana toplanmış 2 milyondan fazla sanat eseri bulunmaktadır. İki katlı müzenin giriş katında çok geniş bir Eski Mısır bölümü, yine aynı şekilde geniş bir Yunan ve Eski Roma bölümü, Modern Sanat bölümü, Ortaçağ Sanatı bölümü, Afrika ve Okyanusya kültürüne ait bir bölüm, Silahlar ve Savaş Aletleri bölümü ve çok geniş Avrupa Heykel ve Dekoratif Sanatlar bölümü vardır

Waikiki Beach Honolulu

Hawaii Diomand Head ile çevrelenmiş dünyanın en çok tırmanılan volkanlarından (sönmüş) biri olan ve yaklaşık 2 mil boyunca devam eden beyaz kum ve palmiyelerle dolu bu muhteşem plaj neredeyse her zaman turistler ve sörfçülerle doludur. Plajın en derin noktası açık pembe renkli Roval Hawaiian Oteli önündedir ve yaklaşık 100 fit derinliğindedir. Küvet şeklindeki turkuaz renkli su yüzmek için idealdir ve dalgalar genelde çok yüksek değildir. Plajın en güvenli noktası ise Hyatt Regency Waikiki Beach Resort & Spa Oteli önündeki bölümdür. Burada yüzme bilmeyenler bile sahilin güzel manzarasını görmek için kıyıdan uzağa açılabilirler. Sahilden birkaç blok içerde “Bailey’s Antiques and Aloha Shirts” adındaki dükkâna uğrayın. Bu dükkânda 4$ gibi ucuz bir fiyata Hawaii gömlekleri bulabilirisiniz.