Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Almanya Hakkında

82 milyonun üzerindeki vatandaşı ile Almanya; Avrupa Birliği içinde en çok nüfusa sahip ülkedir. Fakat ülkede doğurganlık oranı, anne başına 1.39 çocuk ile Dünya ortalamasının oldukça altındadır. Federal İstatistik Ofisi tahminlerine göre nüfus 2050 yılında 69-74 milyon arasında olacaktır 

Almanya'da birçok büyük şehir vardır. Bunlardan en büyükleri Berlin, Hamburg, Münih, Köln, Frankfurt ve Stuttgart'tır. Bununla beraber Almanya'daki birçok kent, birbiriyle kaynaşıp ve geniş yerleşim yerleri meydana getirmiştir. Bunlardan biri de Ren Ruhr Bölgesidir. Bu bölge; Düsseldorf (NRWnin başkenti), Köln, Essen, Dortmund, Duisburg ve Bochum şehirlerini kapsar.

Berlin 3.4 milyon nüfusu ile Almanya'nın en kalabalık şehridir.

Aralık 2004'ten itibaren, Almanya'da yaklaşık 7 milyon yabancı, Alman vatandaşlığına geçti.Ülkede oturanların %19'u yabancı veya yabancı kökenlidir. Genç olanlar, yaşlı olanlardan daha yabancı kökenlidir. 15 yaş ve üstündeki Almanların %30'unun yurtdışında doğmuş en az bir ebeveyni vardır. Büyük şehirlerde 5 yaş ve küçük çocukların %60'ının yurtdışında doğmuş en az bir ebeveyni bulunuyor.

Ülkedeki en büyük azınlık grubu (2.7 million), Türkiye'den gelen kişilerdir. Diğer azınlıklar ise İtalya'dan, Sırbistan'dan, Yunanistan'dan, Polonya'dan ve Hırvatistan'dan gelmiştir. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu listesine göre Almanya, Dünya'da göçmen nüfusu en fazla olan üçüncü ülkesidir.

Bu; Almanya nüfusunun %12'si demektir. Almanya'nın geçmişte olan fazla zorluk çıkarmayan göç yasaları sayesinde birçok yabancı Alman vatandaşı olmuş ve Alman etniğini tercih etmiştir (Daha çok eski Sovyetler Birliği ülkelerinden). Ama 2000 yılından itibaren yasalar sertleştirilmiş ve vatandaşlığa geçmek zorlaştırılmıştır.

Almanya'da Km² başına 231 kişi oturmaktadır.

Ülkede Hristiyan : % 62,6 (Katolik % 31,5 , Protestan % 31,1); Müslüman % 3,9; Musevi % 0,1 oranındadır.

 

Almanya'da Eğitim Almanın Faydaları
  • Almanca’nın Konuşulduğu Ülke! Bir dilin en iyi öğrenileceği yer doğal olarak konuşulduğu ülkedir. Bu nedenle Almanya Almanca öğrenmek isteyenler için en iyi seçenektir. Burada geçirdiğiniz süre boyunca 24 saat Almancayla iç içe olarak kısa sürede etkili bir şekilde dil öğrenebilirsiniz.
  • Ekonomik Eğitim! Almanya’nın eğitime vermiş olduğu destek ve ayırmış olduğu mali kaynağın büyüklüğü Avrupa’nın en iyi okullarının burada yer almasını ve bu kurumların çok düşük ücretlerle eğitim vermesini sağlamaktadır. Ayrıca, öğrenciler isterlerse de ülkede kendilerine tanınan çalışma imkanlarını kullanarak bu maliyeti çok daha düşürürler
  • Uluslararası Diploma! Alman üniversitelerinin verdiği diplomalar uluslararası geçerliliğe sahiptir. Mezunlarının diplomaları ve eğitimlerinin denkliği dünyanın her tarafında kabul görmektedir.
  • Kaliteli Eğitim! Almanya üniversiteleri ve dil okullarının her öğrencilere tanıdığı bilgisayar ve internet girişi, çok sayıdaki zengin ve donanımlı kütüphaneleri ve akademik çalışmayı teşvik eden rahat ve bilimsel ortamlarla öğrencilerin kaliteli eğitim alması sağlanır
  • AB’de Serbest Dolaşım! Almanya Vizesi “Schengen Vizesi” demek olduğu için, öğrenciler Schengen Vizesi geçerli olan bütün Avrupa Ülkelerine başka bir vizeye gerek olmadan rahatlıkla seyahat edebilirler.
  • Yakın ve Tanıdık Bir Ülke! Almanya birçok Avrupa ülkesine göre coğrafi konumu, ülkede bulunan vatandaşlarımız ve ortak geçmişimizden dolayı ülkemize daha yakındır. Yolcu akışı fazlalığı nedeniyle bilet ücretleri uygun fiyattadır. Dolayısıyla öğrenciler istedikleri zaman Türkiye’ye seyahat edebilir.
  • Mezuniyet sonrası başka şartlar yoktur! Almanya ve Avusturya üniversitelerinden mezun olanlar herhangi bir sınav engeli olmadan (GRE vb) yüksek lisansa ve doktora eğitimine doğrudan geçiş olanağı, tıpçılar için TUS olmaksızın uzmanlaşma imkanı sunulmaktadır.

 

 

Almanya'da Masraflar

Dünyadaki birçok ülke ile kıyaslandığında eğitim ve yaşam giderleri bakımından çok daha ekonomik bir ülke olduğunu görülecektir. Özellikle İngiltere, ABD, Kanada gibi eğitim standartları yüksek olan diğer ülkelerle kıyaslandığında, aynı kalite ve prestijdeki eğitimin çok daha ekonomik olduğu net olarak ortaya çıkar.

Üniversite ve eğitim giderleri

Almanya’daki devlet üniversitelerinin neredeyse tamamı ücretsiz eğitim sunar. Bu üniversiteler öğrencilerden sadece yıllık olarak birkaç yüz Euro kadar katkı bedelleri alınır. Bu kadar önemli üniversitelerde ücretsiz üniversite eğitimi alabilmek büyük bir fırsattır.

Yaşam ve konaklama giderleri

Almanya’da yaşam ve konaklama maliyetleri, İngiltere, ABD gibi ülkelere göre çok daha ekonomiktir. Maliyetler ülkemiz öğrencileri için oldukça uygundur. Öğrenciler ortalama 500 – 600 Euro aylık giderle konaklama, ulaşım ve beslenme gibi ihtiyaçlarının tümünü karşılayabilir. Almanya’da okuyan bir öğrencinin yıllık toplam gideri 6500 – 7000 Euro civarındadır. Bu ücret, ülkemizde veya Kıbrıs’ta vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin eğitim ve yaşam giderlerine kıyasla daha ekonomiktir. Eğitim imkanları, prestiji, yabancı dile hakimiyet, iş ve staj imkanları ile diğer getirileri düşünüldüğünde Almanya’da üniversite eğitimi çok daha mantıklı bir seçimdir.

 

 

 

Almanya'da Ulaşım

Ülke içi ulaşımda, Alman Demiryolları oldukça gelişmiş olanaklarıyla öğrencilere cazip imkanlar sağlamaktadır. Alınacak kartın türüne göre bir yıl boyunca her tür trende bilet fiyatının yarısını veya dörtte birini ödeyerek seyahat etmek mümkündür. Bunun dışında Alman Demiryolları Şirketi'ne (Deutsche Bahn AG) bağlı trenler hariç şehir içi ulaşımda S-Bahn (hızlı tren), Strassenbahn (tramvay), U-bahn (metro) ve otobüsler yaygın toplu taşıma araçları olarak kullanılır. 

Bisiklet şehir içi ulaşımda pratikliği ve uygunlugu bakımından mükemmel bir alternatiftir.Kentlerde ve kırsal alanlarda gelişmiş bisiklet yolu ağıyla özellikle öğrenciler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Şehirlerarası ve uluslararası yolculuklarda ise dünyanın bi çok yerinde oldugu gibi kış aylarında yapılcak seyahatlar daha uygun fiyatlarda olup iyi takipçileri için ise yine dünyanın dört bir tarafına last minute / son dakika tatil imkanı sağlamaktadırlar. Özellikle Almanya'nın güneyinden 1 saatlik tren yolculuğuyla Fransa'ya, 2 saatlik yolculuk ile İsviçre'ye veya 4 saatlik yolculuk ile Paris'e seyahat edebilirsiniz. 

 

Almanya'da Gezilecek Yerler

Eğer tarih ve geleceği iç içe yaşamak istiyorsanız Almanya bu konuda tam ideal bir ülke,zengin bir geçmişe sahip olan Almanya turistleri kendine hızla çekmektedir.Peki Almanya'ya gidenler nereleri görmeleri gerekiyor  ,işte size almanya'da görmeniz gereken 10 muhteşem yer;

1.) Berlin Duvarı

Almanya'da  duyguların oynadığı ,bir devrin kapanış simgesi haline gelmiş olan berlin duvarı,Berlin duvarında akan göz yaşların ve akan kanların izini halen görebilirsiniz bu yerde.Demokrasiye geçişin büyük simgesi olan berlin duvarı,bu ülkeye gezmeye gidecek olanlar için ilk duraklardan biridir.

2.) Romantik Yol

Ülkenin en önemli turistlik yerlerinden biridir.Romantik Yol, 1951 yılında Ausgburg tarafından yapılmıştır. Wüzburgdan başlayıp Fussen'e kadar devam eden bu muhteşem yol,romantizmi sonuna kadar yaşamanızı sağlayacaktır.Bu yol üzerinde birçok doğa harikası güzellik ve muhteşem mimari yapıları,kiliseleri,kaleleri ve birçok ilgi çekici  yerleri görebilirsiniz

3.) Augsburg

Romantik Yol'u geçtikten sonraki durağınız Augsburg olacaktır.Roma döneminden kalan bu tarihi şehir ismini de Roma imparatorundan almıştır.Bu şehirde muhteşem mimariye sahip tarihi kiliseleri görebileceksiniz.

4.) Neuschwanstein Kalesi

Walt Disney gibi dünyaca ünlü film yapım şirketinin de kullandığı ve ilham aldığı bu kale, Almanya'nın görülmesi gereken yerlerinin başında gelmektedir.Walt Disney tarafından yapılan uyuyan güzel animasyonu da buradan esinlenilmiştir.

5.) Constance Gölü

Constance Gölü gerek turist noktası Almanların yaşam kaynağı bir yerdir. Suyunun muhteşem temizliği bu yaşam kaynagı yapılmasında önemli bir etkendir.Yüzmek ve kuşları seyretmek istiyorsanız bu göl tam size göre.Doğayla iç içe cenneti yaşamak isteyenler için bulunmaz bir yer.

6.) Kara Orman

İsmine bakınca masallardan alıntı gibi bir his doğuyor insanın içine.Ama yeşilliğin her tonunu bulabileceğiniz bu muhteşem ormanda birçok agaç çeşidini de görebilirsiniz.Tırmanmak içinde ideal olan bu orman,Türklerin piknik geleneği için en doğru noktalardan bir tanesidir.

7.) Köln

Köln ismini duyunca aklınıza ne geldi? Güzel bir koku mu? Evet kesinlikle Köln'ün kendine özgü muhteşem bir kokusu vardır.Köln şehrinde görebileceğiniz çok güzel Köln katedralleri ve birçok tarihi mekan vardır.

8.) Dachau toplama kampı

Almayanın karanlık geçmişi simgeleyen mekanların başında gelen bir toplama kampıdır.Mart 1933 kurulan bu toplama kampı,Nazi devleti tarafından kurulan ilk düzenli kamp olma özelliğini taşımaktadır. Bu kamp genelde Alman Komünistleri, Sosyal demokratlar, işçi sendikaları ve Nazi rejiminin diğer siyasi muhalifleri getiriyorlardı. Zaman içinde Yehova Şahitleri, Romanlar (Çingeneler), eşcinseller, “asosyaller” ve aynı suçu yeniden işleyenler gibi başka gruplardan da insanlar Dachau'ya getirilmeye başlandı. İlk yıllarda, görece az sayıda Yahudi Dachau'da hapsedildi ve genellikle bu kişiler yukarıda belirtilen gruplardan birinden geliyordu ya da daha önce cezaevi mahkumiyetlerini tamamlamış. Ancak 1935'te Nuremberg Yasaları'nı ihlal ettikleri gerekçesiyle yeniden hüküm giyen kişilerdi.

9.) October Fest

Ekim festivali bir mekan olmasa da turistlik bir aktivite olması yönünden görülmesi gereken yerlerin başında saydık.Almanya'nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde her yıl Eylül ayının son günlerinde yapılan bu festival her yıl milyonlarca turisti kendine çekmektedir.