Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Malta Hakkında

Malta stratejik konumu sebebiyle tarih boyunca pek çok istilaya ve işgale sahne olmuş; değişik kıtalardan değişik devlet ve milletlerin yönetimi altına girmiştir. 1798 Napolyon ‘un gelişiyle Fransız yönetimine girmişlerdir. Ancak 1800 senesinde İngilizler, adanın Fransa’dan özgürlüğünü kazanmasına destek amacıyla Malta’ya gelmişlerdir. Nitekim bu desteklerinde başarılı olmuşlardır. Malta, İngilizler sayesinde Fransız yönetiminde kurtulmuştur. İngilizler, Malta 1964 yılında bağımsızlığını ilan edene kadar ülkenin hakimiydiler. Bu süre boyunca İngiliz dili, kültürü ve eğitim sistemi ülkenin tüm unsurlarıyla yerleşmişti. Malta günümüzde Commonweath (İngiliz Uluslar Topluluğu) üyesidir. 

Malta, 2004 senesinde Avrupa Birliğine kabul edilen, 2008 senesinde AB ortak para birimi Euro’ya geçen,Akdeniz`de Sicilya`nın güneyinde, üç adadan (Malta, Gozo, Comino) oluşan bir cumhuriyettir. Yaklaşık üç yüz bin nüfuslu bu ülke, denizaltı güzellikleri, temiz ve ılık havası ve M.Ö. 5000 yılına kadar giden tapınakları ve ortaçağ yapıları ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Sahillerinin güzelliği ve denizinin temizliği çeşitli ülkelerden tur şirketlerinin burayı tercih etmesine neden oluyor. Kendilerine ait Arapçaya benzeyen Malta dili (Maltese) ve İngilizce ana dilleridir. Kökeni Fenikece’ye dayanan ve dünyanın bugün Latin Alfabesi ile yazılan tek Sami grubu dili olan Maltaca (Maltese) ve İngilizceyi Maltalılar günlük yaşamlarında birlikte kullanırlar.

Malta Adaları'nın, yumuşak geçen kışları ve sıcak yaz sezonuyla sağlıklı bir iklimi vardır.Soğuk rüzgarlar, kar, don ve sis Malta'nın hiç vakıf olmadığı hava olaylarıdır. Nisandan sonra seyrek olup yazın neredeyse hiç rastlanmayan yağışlar en çok Eylül ile Nisan ayları arasında görülür.

Sıcaklıklar ortalama olarak kış aylarında (Kasım - Nisan) 14.3 °C, yaz aylarında (Mayıs- Ekim) ise 32.6 °C civarındadır. Malta adaları, nadiren sıcak yaz günleri ve gecelerinde denizden esen serin meltemlerle, Temmuz ayı ortalarından Eylül ayı ortalarına kadar devam eden sıcaklığın yüksek olduğu dönemlerde bile, aşırı sıcaklara maruz kalabilmektedir.

Malta ekonomik olarak iyi durumda olan bir ülkedir. Ülkede evsiz bulunmaz. Nüfusun yoğun olmamasından dolayı halkın refah düzeyi normaldir. Ülkenin gelirlerinin yaklaşık %97 sini turizm oluşturmaktadır. Özellikle dil okullarının bunda etkisi vardır. Ülkede 50'den fazla dil okulu vardır. Gelirlerin geri kalan kısmı ise ufak çaplı ihracattır.

İletişim: Malta'nın uluslararası telefon kodu 356’dır. Malta'da ayrıca şehir kodu bulunmadığı gibi şehirlerarası veya şehir içi arama arasında fark da yoktur. Malta'da telefonların tamamı 6 hanelidir. Türkiye'den bu ülke arandığında önce uluslararası arama kodu olan 00, ardından Malta kodu olan 356, daha sonra da telefon numarası çevrilir. Malta’da kartlı ankesörlü telefonlar mavi, madeni paralı telefonlar ise sarı renklidir. “Telecell” adlı cep telefonu şirketi isteyenlere hazır kartlı cep telefonu da kiralamaktadır. 1 uzun dalga, 18 FM, 6 kısa dalga (1999) radyo istasyonunun bulunduğu ülkede TV kanalı sayısı 6’dır. İnternet ülke uzantısı “mt”dir. 

İklim: Tipik Akdeniz ikliminin hakim olduğu ülke genellikle ılımandır. Az yağmurlu ılıman kışlar, sıcak ve kurak yazlardan oluşan Akdeniz iklimi zaten küçük olan ülkenin tamamında etkilidir. Kar, fırtına ve sise rastlanmaz. Yağmur şiddetli yağmakla birlikte çok kısa sürer. Yağmurlar genelde Kasım-Ocak ayları arasında aralıklı olarak yağar. Mayıs ayından Ekim’e kadar ortalama 32 derecelik sıcaklar görülür. Kışın Kasım’dan Nisan’a kadar ortalama 14 derecelik soğuk hava yaşanır.

 

Malta'da Eğitim Almanın Faydaları
  • Malta dünyanın iki ana dili olan az sayıdaki ülkelerinden biridir. Maltalıların kendi dilleri dışında resmi dil olarak İngilizce kullanmaları dil eğitimi için Malta’yı seçen öğrencilerin İngilizce dil bilgilerini geliştirmesi için en ideal bölgelerden biridir.
  • Diğer bölgelere göre daha ekonomik dil eğitim imkanı sunan Malta okullarından ihtiyacınıza göre her türlü kurs bulabilirsiniz.
  • Avrupa, Kuzey Afrika ve Doğu Akdeniz bölgelerine kolay ulaşılabilir olması nedeniyle Malta, dil eğitimi ve turizm için en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Bu nedenle öğrencilere çok kültürlü bir ortam sunar.
  • Akdenizli konukseverliğinin yanısıra Anglosakson geleneği ve Avrupalılığın hoş bir karışımını sunar.
  • Özellikle yaz aylarındaki sıcak iklimi sayesinde İngilizce öğrenirken düşük bütçelerle tatil yapabilirsiniz.
  • Gelişmiş sosyal, ekonomik ve teknik imkanlar sunar.
  • Malta’daki gezileriniz sırasında çok kültürlü bir tarihi keşfedebilirsiniz.

 

Malta'da Masraflar

Dil eğitimi için Malta’yı seçen öğrencilerin yaşam masrafları her öğrenciye göre değişiklik gösterir. Ancak, genel olarak bir öğrencinin yeme-içme, ulaşım, telefon kartı gibi temel ihtiyaçları için haftalık 80-100 Euro yeterlidir. Aile yanında konaklama  dışındaki apart ve stüdyo daireler mutfak kullanımına uygundur.  Böylece yemek masraflarını azaltabilirsiniz.  Diğer Avrupa ülkelerine bakıldığında Malta’da yaşam giderleri daha makuldür.

Adanın her yerinde bulunan döviz büroları ve ATM’ler bulabilirsiniz. Ancak, Türk lirası uluslararası alanda çok geçerli olmadığı için harçlığınızı Euro olarak götürmeniz tavsiye edilir.

Ülkede geçerli olan para birimi Euro' dur. Madeni paralar 1, 2, 5, 10, 20, 50 cent ve 1, 2 Euro’dur. 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 Euro’luk banknotlar vardır. Malta'ya götüreceğiniz dövizin temiz ve yeni olması önemlidir. Üzeri yazılı, küçük de olsa yırtığı bulunan banknotlar Malta'da geçerli değildir. Malta devleti, beraberinizde getirdiğiniz dövizin fazlasını ülkeden çıkarmanıza izin vermez, fakat giriş esnasında beyan ettiğiniz yanınızdaki döviz miktarından harcamadığınız kısmı ülkeden çıkartabilirsiniz.

 

Malta'da Ulaşım

Otobüsler: Malta’da otobüsler en ucuz toplu taşıma aracıdır. En uzak yolculuğun ücreti 40c’dir. Otobüsler Malta’da Sarı; Gozo’da gri renktedir.

Malta’da otobüsler belli bir programa göre çalışmaktadır;Valette şehir kapısının hemen dışı ve Sliema rıhtım bölgesindeki duraklar hareket noktalarıdır. Malta otobüs rota numaraları ve varış noktalarını, güzergah üzerindeki durakların yerlerini ve ücret tarifelerini duraklardaki danışma gişelerinde bulabilirsiniz. En fazla yedi günlük biletler satılır; bunların kişi başı fiyatı 4 MLT’dir. Otobüs biletlerini Valetta Bankasının adadaki şubelerinden alabilirsiniz.

Gozo’da Victoria’daki Triq Putirjal, otobüslerdeki son duraktır. Belli bir programa göre çalışmayan bu otobüsler, dairesel şekilde bütün şehri gezerler.

Taksiler: Beyaz olan taksiler devlet tarafından belirlenen ve kontrol edilen taksilerdir. Sürücü taksimetreyi açmadan ilerlerse mutlaka ya taksimetreyi açtırın ya da ücret konusunda anlaşıp yolunuza öyle devam edin.

Feribot: Sliema ve Valetta arasında sadece yolcu taşımacılığı yapan,bilet fiyatı 35c olan feribotlar vardır ve Pazartesi Cuma günlerinde hizmet verir.

 

Malta'da Gezilecek Yerler

Malta, binlerce yıllık tarihi olan bir takımadalar topluluğudur. Malta, Gozo ve Comino adalarının en büyük adalarıdır ve hepsi de tarihi dokuları, kendilerine özel nitelikleri ve masmavi denizleriyle eşsiz bir bütünlük oluşturur. Malta’da ilk görülmesi gereken yerlerden biri, tarih boyunca birçok ordunun işgaline uğramış olan, paylaşılamayan ve dünya mirası listesindeki Valetta’dır. Ülkenin başkenti de olan Valetta bir yarımada görüntüsündedir ve inanılmaz bir tarihi dokusu vardır. Şehir, Malta Hükümeti’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Malta’da katolik mezhebi hakimdir ve birçok görkemli katedral ve kilise vardır. Bunların en göz alıcıları Valetta’da bulunmaktadır. Ayrıca Valetta büyük limanıyla dünya denizciliğinde önemli bir konumdadır.

Malta’nın bir başka tarih beşiği Sessiz Şehir denen ve dar bir kapıdan yaya olarak girilen, hiçbir motorlu taşıtın giremediği dar sokakları olan, klasik bir ortaçağ şehri olan Mdina’dır. St. Jean Şövalyeleri Malta’ya gelene kadar adaların başkenti olan Mdina, Malta Adası’nın en yüksek tepesi üzerinde konuşlanmıştır. 18. YY başında tüm şehir yenilenmiştir ama Ortaçağ’a ait karakteristik özelliklerini kaybetmemiştir. Bu şehir, özellikle geceleri özel ışıklandırmasıyla seyrine doyum olmaz bir güzellik ortaya koymaktadır. Sokaklarında tüylerinizin diken diken olabileceği ve kendinizi orta çağda hissedebileceğiniz Mdina’da, Malta’nın tarih boyu atlattığı badireler ve savaşları görsel olarak anlatan Malta Experience adlı sinevizyonu mutlaka izlemelisiniz. Mdina yakınında yer alan cam yapım atölyelerini de ziyaret edip burada cam bibloların yapılışını görebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Malta’da görülebilecek diğer güzel yerlerden biri, Temel Reis filminin çekildiği ve filmden sonra dekorun sökülmeyip ziyaret edilmeye izin verildiği Popeye Village, Malta ile özdeşleşen klasik sandalların süslediği balıkçı köyü Marsaxlokk göze çarpmakta ve ülkenin en ünlü balık restaurantları Marsaxlokk deniz kıyısında bulunmaktadır. Malta’nın güneyindeki bu balıkçı köyü her ne kadar modern turizmin gelişmesi ile tatil merkezi haline getirilmiş olsa da geleneksel havasını korumaktadır.  Pazar günleri Marsaxlokk limanındaki sokak pazarını gezebilirsiniz.

Sliema, Alışveriş merkezleri ve canlı hayatıyla tipik bir Avrupa kenti olan bir şehirdir. Parmak şeklinde birbirine paralel olarak denize uzanan ve etrafları surlarla çevrili tarihi Three Cities ve eğlence hayatının kalbi, 24 saat uyumayan özgür şehir St. Julians da görülmeye değerdir. Bunların yanında Gozo Adası’nda Malta denince akla ilk gelen görsel zenginliklerden olan Azure Window, UNESCO kültür mirası listesindeki Ggantija Tapınakları ve eşsiz plajlar vardır. Ancak kesindir ki,bu üç adanın en küçüğü olan ve yerleşimin olmadığı Comino Adası, Malta’nın en berrak suları ve en güzel plajlarına sahip adasıdır. Hiçbir sanayi üretimin olmadığı, otellerin denizi kirletmediği ve her zaman bakir kalmış olan bu ada, adeta cennetten bir köşe olmasının yanında,özellikle de Blue Lagoon’un manzarası Malta’ya gidip görülmeden gelinmemesi gereken yerlerdendir.