Ön Bilgi Formu
KADIKÖY
700 10 07
PENDİK
511 10 09
BEŞİKTAŞ
327 55 07
MECİDİYEKÖY
272 00 09
ATAKÖY
552 70 05
BAKIRKÖY
660 51 23
BEYLİKDÜZÜ
876 36 66
İZMİT
324 09 57
HEYKEL
225 39 69
NİLÜFER
450 00 22
ALSANCAK
422 04 15
KARŞIYAKA
364 44 45
KIZILAY
418 52 50

Yaz Okulu

 Yaz Okulları

Özellikle 7-17 yaş gençler için hazırlanmış programlardır. Genellikle Haziran ve Eylül ayları arasında 2 ile12 hafta olarak tasarlanan paket programlardır. Yaz okulları, yaz kampları, macera kampları gibi farklı isimlerle karşınıza çıkabilicek olan bu programlar gençlerin yabancı dili etkili bir şekilde öğrenebileceği ortamlar sunar. Belirli yaş aralıklarına göre programlanmış gruplarda her seviyede öğrenci için uygun bir kurs  bulmak mümkündür. 

Öğrenciler programa grup ya da bireysel olarak katılabilirler. Bireysel olarak katılan öğrenciler de bir gruba dahil edileceği  için asla yalnız kalmaz ve mutlaka denetim altında olan gruplardan kendisine en uygun olana dahil edilir. Aile bireyleri ile birlikte katılmak isteyen öğrenciler için de Aile Programları mevcuttur. Bu tür programlarda anne ya da babalar tatil yaparken gençler de dil eğitimi alabilirler. İsterse aile bireyleri de genel İngilzce kurslarına katılabilir.

Genellikle 15-20 derslik standart programlara ya da 28-30 derslik yoğun programlara yer veren tüm kurs programlarında öğrencinin bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayacak çeşitli gezilere, yarışmalara, kültürel ve sportif etkinliklere yer verilir. Tercih ettiklere şehre göre Cambridge, Oxford, Paris, New York gibi şehirlerin en popüler merkezlerini ziyaret edebilir ya da Brighton, Bournemouth,  Eastbourne, St Julian’s gibi tatil beldelerinde eğlenerek vakit geçirebilirler. Yaz okullarında öğrenciler için gün başladığında alınan dersler  dışında öğleden sonra voleybol, futbol, basketbol, hentbol, yüzme, tenis, dağcılık, kano, at biniciliği; akşam saatlerinde de sinema, tiyatro, konser, kıyafet balosu ve kareoke geceleri  gibi çeşitli etkinlikler sunulur.

Neden Yaz Okulu?

Yabancı dil öğrenme ve etkin bir şekilde kullanabilmenin önemi dil eğitimini de zorunlu hale getirmektedir. Dil öğrenme yetisi çocuk yaşlarda daha kuvvetlidir. Erken yaşta başlanılan eğitimle insan birkaç dil öğrenebilir ve daha sonraki hayatında bu dilleri aktif olarak kullanabilir. Gençlerin bir dili  günlük hayatına adapte ederek pratiklerini geliştirmenin en iyi yolu ise ğitimin ve tatilin bir arada sunulduğu yaz okulları ve yaz kamplarıdır.

Yaz Okulunun Katkıları:  

  • Öğrencilerin genç yaşta yurtdışı tecrübesi  edinmesine imkan sağlar ve onların kişisel gelişimlerinde önemli rol oynar.
  • Yüklenilen sorumluluk sayesinde öğrencilerin özgüven gelişimini hızlandırır.
  • Farklı kültürler tanıyıp farklı ülkelerden arkadaşlıklar edinmek kişinin bakış açısını genişlettiği gibi dil gelişimine de büyük ölçüde katkıda bulunur. Gençlere, dünyanın birçok farklı ülkesinden  gelen aynı yaş grubundaki öğrencilerle birlikte vakit geçirme fırsatı sunar.
  • Öğrenci, sınıf ortamında alınan dil eğitimi dışındaki farklı aktivite ve gezilerle hem öğrenme hem de eğlenme fırsatına sahip olur. Böylelikle derste öğrendiklerini pratikte de uygulayabilirler. Bu da genç yaştaki öğrencilerin dil becerilerinin kalıcı olmasını sağlar.

Yaz tatillini en iyi şekilde değerlendirmek için kaçınılmaz bir tercih olan yaz okullarında yeni arkadaşlarınızla unutulmaz anlar yaşamak için öğrenmek istediğiniz dili ve gitmek istediğiniz ülkeyi belirlemeniz yeterli.

Okul Seçimi

Gidilecek yaz okulu tercihini etkileyen en önemli etkenler; öğrencinin yaş grubu, geliştirilmek istenen dil, ayrılan bütçe, gidilmek istenen ülke/şehir ve katılım gösterilecek tarih aralığı oluyor. Öğrencinin programdan en üst düzeyde verim alabilmesi için Just English olarak öncelikle,aileninde dahil olduğu bir süreçte, öğrenciyi tanıyıp; istekleri, ilgi alanları ve  beklentilerini değerlendirip, kolayca uyum sağlayabileceği okullara yönlendirme gerçekleştiriyoruz.

 

Dünya’nın birçok bölgesinde dil kursu alabileceğiniz okullar genellikle ülkelerin en gözde şehir merkezlerinde, deniz kıyılarında ve hatta dünyaca ünlü üniversitelerin kampüsünde konumlanmıştır. Yaz tatilinizi isteğinize göre şehir merkezlerinde o ülkenin yerel insanlarını tanıyarak ve meşhur tarihi yapılarını gezerek ya da deniz kıyısında tatil yaparak geçirebilirsiniz.

 

Tüm okulların program süresi boyunca takip edeceği etkinlik takvimi belli olduğundan, öğrencinin özel ilgi alanlarına göre özellikle katılmak istediği etkinliklere uygun programları tercih ediyoruz. Örneğin sportif faaliyetlerin yoğun olduğu bir okul, sene içerisinde düzenli olarak sportif müsabakalara katılan bir öğrencinin tercihi olabiliyor. Yüzmeyi çok seven bir öğrenci içinse, tesisleri içerisinde havuza sahip bir okul tercihi etkileyebiliyor.

 

Okul seçimi ve kayıt sürecinin en sağlıklı şekilde işlemesi için, program kaydının erkenden gerçekleştirmek gerekiyor. Kontenjanların erken dolma ihtimali ve vize süreçlerinde yaşanabilen gecikmelerden dolayı en az 3 ay öncesinden işlemlere başlamayı tavsiye ediyoruz.

 

Okul seçimiyle ilgili detaylı bilgi almak için eğitim danışmanlarımızla hemen iletişime geçip, tercihlerinize uygun okulları öğrenebilirsiniz.

Konaklama

Yaz okullarında konaklamalar ise genellikle aile yanında  ya da yurtta konaklama şeklindedir. Öğrenciler kendilerine sunulacak bu alternatiflerden istediklerini seçebilirler. 

Aile yanında konaklama tercih eden öğrenciler okulların büyük bir özenle seçmiş olduğu ailelerin evlerinde tek kişilik ya da iki kişilik odalarda; yurtta konaklamayı tercih edenler de 2-3-4 kişilik paylaşımlı büyük odalarda kalırlar. Öğrencilerin dil gelişimlerini hızlandırmak ve kültürel etkileşimi artırmak amacıyla farklı milletlerden öğrencilerin aynı odalara yerleştirilmesine dikkat edilir.

Yurt konaklamalarında ise farklı uluslardan birçok öğrenci biraraya gelerek  eğleneceli ortamlar oluştururlar; böylece değişik kültürlerden birçok arkadaş edinebilirler.

Aile Yanında Konaklama

 

Aile yanı konaklamanın en büyük avantajı, konaklanan aileyle yoğun halde temas halinde olunması ve yerel kültürü daha yakından tanıma fırsatı sunamsıdır. Aynı evde en fazla 2 öğrenci olacağından yemek, temizlik gibi ihtiyaçların karşılanması da kolaylaşır.

Bu avantajlarının yanında, özellikle küçük yaş gruplarında, misafir olunan aileye adapte olamama, yemekleri beğenmeme, ev düzeni ve ailenin adetlerini yadsıma gibi sorunlarla sık karşılaşılır. Eve dönüş saatleri de kampta gerçekleşen bazı sosyal aktivitelere katılımı kısıtlayabildiğinden, öğrencilerde mahrum kalmışlık duygusu yaratabiliir. Ancak, 14-17 yaş grup  gençler için aile yanında konaklama avantaja dönüştürülebilir. Özenle seçilmiş ailelere uyum sağlayarak onlarla yakından iletişim kurabilir hatta bazen aile bireyleriyle birlikte farklı etkinliklere katılma şansını yakalar.

 

Bu tür konaklamalarda aileler. okullar tarafından özel olarak seçilen, çocuk ve gençlere ilgi gösteren, aldıkları sorumluluğun farkında olan, öğrencinin kültürüne saygılı ve hoşgörülü kişilerdir. 

 

Yurtta Konaklama

 

Yaz okullarında en çok tercih edilen konaklama alternatifi olan yurtların avantajları, aile yanı konaklamaya göre oldukça fazla. Yurtların en önemli üstünlüğü, öğrencileri birçok farklı milletten yaşıtlarıyla daha fazla vakit geçirebilme imkanı sunması. Öğrencilerin ihtiyaçlarına göre dizayn edilmiş olmalarından kaynaklı olarak da, spor sahalarından sağlık hizmetlerine kadar birçok imkanı ve tesisi bünyelerinde bulunduruyorlar. Böylelikle öğrenciler yüksek konforun yanında daha fazla sosyalleşme ve dil pratiği imkanı bulabiliyorlar.

 

Yurtlar yüksek sayıda öğrenciye aynı anda hizmet verdiği için, hem hizmet kalitesi hem de çeşitlilik açısından aile yanı konaklamaya göre büyük üstünlüğe sahiptir. Özellikle yemek çeşitliliği sayesinde beslenme konusunda büyük kolaylık sağlar.

 

Gözetmenlerin her bir çocukla ilgilenme süresi düşeceğinden ufak tefek aksaklık ve gecikmeler yaşanabilir. Çok sayıda yaşıtıyla bir arada kalan öğrencinin uyku ve yemek saatlerini aksatması da olağan durumlar arasında. Fakat genel olarak ele alındığında yaz okullarının amacına en uygun konaklama alternatifinin yurtlar olduğu görülüyor.

Beslenme

Yaz kamplarına katılacak öğrencilerin kahvaltı ve akşam yemekleri konaklama tipine bağlı olarak değişir. Aile yanı konaklamayı tercih eden öğrenciler, ev sahiplerinin hazırladığı yemeklerle beslenir. Kahvaltılar genellikle yumurta, peynir, zeytin, reçel, kızarmış ekmek, mısır gevreği, tereyağı, çay, süt ve portakal suyu gibi yiyeceklerden oluşur. Yurtta konaklayan öğrenciler ise, yemeklerini kaldıkları tesisin yemekhanesinde yerler. Yurtlar, aile yanı konaklamaya göre çok daha fazla çeşitte yemek sunarlar. Ailelerin pişireceği kimi yemekler öğrencinin damak tadına uymayabilir. Yurtlarda ise yemek çeşitliliği sayesinde bu duruma pek rastlanmaz.

 

Öğle vakitlerinde öğrenciler hafta içi okulda hafta sonu ise gezi ve sosyal etkinliklerde olacağından, öğle yemekleri genellikle kumanya şeklinde sunulur. Kumanya paketlerinin içinde sandviç, pizza, meyve suyu, kek, çikolata, kraker, meyve gibi çeşitler yeterli miktarda bulunur.

 

Gerek aile yanında gerekse de yurt yemekhanesinde tüm öğünler, çocukların alerjik ve dini nedenlerden kaynaklı hassasiyetleri göz önünde bulundurularak hazırlanır. Birçok farklı ülke mutfağından yemekler sunmaya da özen gösterilir.

Sağlık ve Güvenlik

Yaz okullarında güvenlik, diğer dil eğitim programlarına göre daha ön plandadır. Tüm eğitim kurumlarında her grup için özel eğitmen ve gözetmenlerle aralıksız denetim sağlanır. Gruplar sürekli başlarındaki gözetmenle hareket ederler. Böylelikle oluşabilecek tüm problemler önlenmiş olur. Ayrıca, gözetmenler öğrencileri takip ederken onların bireysel sorunlarıyla ve ihtiyaçlarıyla da ilgilenirler. Küçük yaş gruplarında her 5-6 öğrenci için, büyük gruplarda ise 11-12 öğrenciye kadar birer gözetmen görevlendirilir. Türkiye’den grup olarak giden öğrenciler için, velilerin kararlaştıracağı bir kişi gözetmen olarak kampa katılabilir. Tek başına gidecek öğrenciler içinse, okulun sorumluları gözetmen olarak öğrencileri takip eder.

Öğrencilerin üzerindeki gözetim konaklama yerlerinde de devam eder. Yurtlarda 24 saat profesyonel güvenlik hizmetinin yanında, katlarda da nöbetçi gözetmenler görev alır. Aile yanında konaklayan öğrencilerin eve giriş-çıkış saatleri ve evdeki genel durumları, ilgili kamp yetkilisiyle sürekli paylaşılır.

Öğrencilerin karşılaşmaları muhtemel herhangi bir acil durumda izlemeleri gereken yol verilen kimlik kartlarında yazılı olarak bulunur. Ayrıca, 24 saat aranabilecek acil durum hattının numarası da yer alır.

Öğrencilere yurtdışındayken sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için geçirecekleri süre boyunca geçerli olan bir sağlık sigortası yapılır. Bu sigorta sayesinde kamp süresince meydana gelebilecek rahatsızlıklar ve acil durumlar gözetmenler yardımıyla hemen giderilir.

Ulaşım

Yaş grubunu dikkate aldığımızda yurtdışı uçuşu ve havaalanında karşılama büyük önem kazanıyor. Bu hassas konunun en sağlıklı şekilde çözüme ulaşması için, uçuş seçiminden havaalanı transferine kadar öğrencilerimizin yanında yer alıyoruz.

 

İlk adım olan uçuş tercihini direkt uçuşlardan yana kullanmak havaalanı aktarmalarında yaşanabilecek sorunların önüne geçmemizi sağlıyor. Özellikle transfer süreleri kısa veya rötar gibi nedenlerle  uçuş değişiklikleri gerçekleşen aktarmalarda yetişkinlerin bile sorun yaşadığını düşündüğümüzde direkt uçuş vazgeçilmez bir hal alıyor.

 

Öğrenci gideceği havaalanına vardığında, henüz terminalden çıkarken okul yetkilileri tarafından karşılanarak özel araçla konaklayacağı yere götürülür. Grup halinde gidecek katılımcılar için yeterli büyüklükte araçlar ayarlanıp grubun bütünlüğü korunur. Kurs bitiminde ise öğrenciler yine aynı şekilde havaalanına götürülerek uçuşlarındaki yerlerini güvenle almaları sağlanır.